Hoe krijg ik de alkaliniteit van mijn zwembad op orde?

  • Aanmaker
    Onderwerp
  • #25426
    Reageer
    Valerie DeclercqValerie Declercq
    Deelnemer

    Ik heb een nieuw opzetzwembad van 13,5 m3, het staat nu drie weken opgesteld. Ik wilde van in het begin de waarden juist krijgen, te starten met de alkaliniteit. De kleurenstrips gaven mij een lage alkaliniteit. Ik voegde twee tot drie keer met tussenpozen een dosis ALKA plus toe telkens voor een verhoging van 10 eenheden. De kleur op de strip wijzigde niet. In de zwembadwinkel ging ik om raad vragen. Met hun digitale meter Pool Lab kwamen ze heel hoge waarden uit voor zowel mijn kraanwater als mijn zwembadwater. Heel vreemd. Ik kocht een grote doos ALKA min, en schafte mij ook de Pool Lab aan, om exacte waarden te krijgen. Thuis voegde ik een maximale dosis ALKA min aan het water maar wat bleek na een dag toen ik de digitale meting deed? Het zwemwater gaf 0 alkaliniteit aan! Mijn kraanwater dan maar gemeten: 49. Dwz dat het toestel in de winkel bevuild of verkleurd was en volledig afwijkend reageerde! Nu moet ik massaal ALKA plus gaan toedienen. Mijn vraag: gaat dat รผberhaupt lukken om een alkaliniteit van nul naar de gewenste waarde 100-150 te krijgen? En hoelang tussen elke toediening moet ik filteren? Nog andere tips want ph en chloor kan ik nu toch niet in orde krijgen?

  • Auteur
    Antwoorden
    • zwembadforum.eu
      1 juli 2021 om 12:55 #25472

      Naar mijn idee worden mensen tegenwoordig uitgedaagd om zowat halve laboranten te worden met al deze waardes. Bij opzetbaden (en eigenlijk met de meeste zwembaden) heb je voornamelijk te maken met chloor en pH.

      Zolang mogelijk dit filter aan en steeds voldoende vers water. Chloor en pH op peil brengen. De rest van de waardes volgen dan eigenlijk vanzelf.

      Hou er rekening mee dat met de filtersetjes (ja, ook de zandfiltertjes) de oorzaak zijn dat het niveau van waterkwaliteit per definitie laag is. Maar ook in Facebook groepen zie je complete chemische analyses en doseringen ontstaan. Ik heb er echt mijn twijfels over.



      Maurice van den Heuvel is eigenaar van Bouwzelfjezwembad.nl. Founder van dit forum en al 30 jaar leverancier van zwembaden en accessoires.
      Nieuwsgierig? Bekijk mijn mini-cursussen over zwembaden.

      Reageer
    • DDA
      1 juli 2021 om 17:58 #25493

      Herinner met iets gelijkaardig bij de opstart van het zwembad hier. Die TA kwam niet onmiddelijk boven water zeg maar. Het advies dat je eerst je TA op orde moet zetten, blijkt niet te gelden voor nieuwe zwembaden.

      Zet eerst je PH en daarna de chloor op orde. Daarmee bedoel ik, geef een correcte dosis op basis van je meetwaarde, maar ga daarna niet PH/CL verder meten en op punt stellen. Meet dan nog eens je TA (die dan wel meetbaar zal zijn vermoed ik) en zet de TA op orde met plus/min.

      Daarna kan je beginnen verfijnen met PH/TA te meten en bij te sturen en uiteraard ook de chloor.

      Reageer
    • Valerie Declercq
      1 juli 2021 om 19:56 #25513

      Dankjewel dit is nuttig, ik zal de stappen doen die je beschrijft. Ongelooflijk toch hoe iets dat op zich theoretisch eenvoudig lijkt – slechts drie parameters die belangrijk zijn – in de praktijk zo anders kan uitvallen. Ik probeer het uit en laat dan weten of het water ok is๐Ÿ˜‰

      Reageer
    • Sylvester
      2 juli 2021 om 20:17 #25590

      Ik kan het alleen maar beamen. Wat men tegenwoordig allemaal koopt. Ik vermoed dat men er een chemische bom mee zou kunnen maken als men alles tezamen zou smijten.

      Ik maak er een erezaak van om elk jaar mijn zwembad kraakhelder en stabiel te houden met alleen chloor en hรฉรฉl af en toe pH corrigerend middel (meestal omlaag).

      Wat je beter niet doet is teveel van een product erin doen, om nadien een compenserend product erin te doen.

      Als je vult met kraanwater/drinkwater/leidingwater, dan moet je je meestal niet teveel zorgen maken. Eigenlijk kan je met de alkaliniteit het minste kwaad als die wat te laag of te hoog is. Dat komt meestal wel goed. Gewoon uwe pH juist zetten. De volgende dag de alkaliniteit eens checken. Als die niet te fel afwijkt, gewoon laten. Chloor op niveau brengen en nadien op niveau houden.

      Reageer
    • Alex Buijk
      13 augustus 2024 om 11:21 #42442

      Even een oud topic uit de sloot halen en een TIP geven zodat je het wiel niet opnieuw hoeft uit te vinden.

      Ons zwembad is qua waardes altijd op orde (automatisch geregeld met de EPS ONE)
      Ik test iedere maandag ochtend met een fotometer alle waardes en houd ik bij in een logboek
      Echter sinds juni schommelt de PH ineens (en wordt dat gelukkig goed gecorrigeerd door de eps one)
      Het schommelen komt doordat de TA ineens sterk aan het afnemen is.

      Net als Sylvester wil ik zo min mogelijk andere chemicaliรซn in het bad (enkel vloeibare chloor en PH-)
      Maar mijn logboek zie je wekelijks in TA naar beneden gaan, zelfs tot 25ppm.
      Ondanks dat de PH schommelt krijg ik hem wel netjes op peil en blijft de chloorwaarde ook perfect en hebben we kraak helder water.

      Toch stoort het mij enorm en wil weten waarom die TA zo laag is.
      Na onderzoek heb ik de oorzaak gevonden en deel ik graag hier zodat andere leden hier met het vullen van het bad rekening mee kunnen houden.

       

      Sinds mei 2024 hebben wij een water ontkalker in huis zodat de hardheid van het water 100% kalk vrij is. (super relax in het huishouden gezien we nooit geen kalk meer zien)

      Echter is ons zwembad aangesloten op dit zelfde systeem. Als het waterniveau is gedaald vult hij dit aan met kalkvrij water. Nu na 3 maanden kom ik er dus achter dat dit roet in het eten gooit. Want kalkvrij water breekt schijnbaar TA af. Dit is dus de reden dat de TA zo laag was.

      Gelijk de kraan afgekoppeld en aangesloten op puur leiding water welke niet langs de ontkalker gaat.
      Vanaf nu krijgen we weer “hard” water in ons zwembad.

      Wel heb ik een keuze moeten maken (omdat mijn brein gewoon de waardes op orde wilt hebben)

      1.) TA+ toevoegen en gelijk doorgaan (maar wel een goedje in het bad wat ik eigenlijk niet wilde)
      2.) Water deels verversen

      Ik heb gekozen voor optie 1 en hoop er een goede keuze aan gehad te hebben.

      Reageer
    • Sylvester
      13 augustus 2024 om 12:57 #42443

      Dat is allemaal prima. TA+ moet je soms gebruiken om het te corrigeren, maar in principe hoef je nooit de TA aan te passen als je het juiste water gebruikt en het zwembad gebruikt.

      Het is inderdaad zo dat men nooit een zwembad moet vullen of bijvullen met ontkalkt water. Er moet wat kalk in het water zitten om de waterbalans in orde te houden. Het lijkt gek maar het is wel zo.

      Reageer
    • DDA
      13 augustus 2024 om 15:24 #42444

      TA geeft de hoeveelheid carbonaten in het water aan waaronder calcium-carbonaat (= opgeloste kalk). Bij periodes van landurige regen, zie je ook dat de TA daalt omdat er geen kalk in regenwater zit. Water met voldoende kalk is dus noodzakelijk voor een stabiele water balans. Te veel kalk is ook niet goed, want dan riskeer je kalk afzettingen op het zwembad en installatie.

      TA+ is niet meer dan natriumbicarbonaat (baking soda) en dat is onschadelijk. Zou ik me geen zorgen over maken.

      Reageer
    • Sylvester
      13 augustus 2024 om 15:28 #42445

      Voila, de huischemicus heeft het uitgelegd ๐Ÿ˜Š

      Reageer
    • Guy Michiels
      1 juli 2025 om 22:07 #43924

      Hier eenzelfde probleem.ย  Alkaliniteit van zwembad met leidingwater was 210.

       

      Alc min bijgedaan… en dan kwam ik op 230 uit.

      Op advies gekalibreerd…en dan plots OR… ook het gewone leidingwater.

      Wat kan het zijn?

      Reageer
Antwoord aan:

Hoe krijg ik de alkaliniteit van mijn zwembad op orde?

Afbeeldingen plaatsen

Drag & drop, tap, of click

Je informatie:




Annuleren