Skimmers, inspuiters. Hoeveel? Waar?

Tags: ,

  • Aanmaker
    Onderwerp
  • #40806
    Reageer
    J KAAPJ KAAP
    Deelnemer

    Beste forummers,

    Sinds lange tijd lees ik dankbaar mee op dit forum maar nu heb ik toch ook zelf een vraag.

    Ik ben een zwembad aan het maken van 7x3 meter (binnenmaat zwembad). Van deze 7 meter offer ik +/-1 meter op voor een inbouwnis voor een roldek. diepte wordt de standaard 1,5 meter.

    Ik ben geadviseerd door een bekend online zwembadspeciaalzaak om 6 inspuiters te voorzien in combinatie met 2 skimmers (opening van de skimmers 400mm breed, gewoon hoog model). Daarnaast werd mij geadviseerd in de roldeknis een bodemafvoer (15cm boven de bodem) te voorzien zodat daar ook watercircualtie ontstaat.

    Als laatst werd me een tweede bodemafvoer geadviseerd tussen de 2 skimmers in (ook 15cm boven de bodem).

    nu kan ik me wel vinden in de 2 skimmers en de bodemafvoeren maar ik vraag me af of 6 inspuiters niet een beetje veel van het goede is?

    Ook vraag ik me af of het verstandig is om de 2 skimmers (zoals geadviseerd) op de lange zijde te plaatsen daar ik me kan voorstellen dat dit problemen kan opleveren met het openen en het sluiten van het roldek (roldek loopt wellicht fysiek tegen de afwerklijst van de skimmers aan).

    Hoe zouden jullie dit oplossen? Hoeveel inspuiters, hoeveel bodemafvoeren, waar de skimmers plaatsen? Op het moment heb ik voornemens om het te bouwen zoals op onderstaand plaatje, maar het zit me toch niet helemaal lekker. Alvast bedankt voor de reacties! huidig idee

    Plaatje 2

  • Auteur
    Antwoorden
    • zwembadforum.eu
      8 oktober 2023 om 21:06 #40821

      Toch een beetje reclame maken voor mezelf… Ik snap geheel je vragen en sommige zijn ook wel terecht.

      Als je nog behoefte hebt kan je contact me me opnemen, met name als je nog geen materialen hebt aangekocht kunnen we de mogelijkheden samen bespreken en kan ik je ook mijn zienswijze toelichten aan je.



      Maurice van den Heuvel is eigenaar van Bouwzelfjezwembad.nl. Founder van dit forum en al 30 jaar leverancier van zwembaden en accessoires.
      Nieuwsgierig? Bekijk mijn mini-cursussen over zwembaden.

      Reageer
    • zwembadforum.eu
      9 oktober 2023 om 17:11 #40838

      Mijn opmerkingen:

      2 hoogwater skimmers en 6 inspuiters lijkt me teveel. Je moet de pomp dan onnodig hard laten draaien om nog een beetje flow te verkrijgen.

      Bodemafvoeren (ik neem aan in de wand?) zou ik ook geen 3 nemen met dezelfde reden. Gewoon 2 op 1 leiding.

      Check anders even mijn uitgebreide info op mijn nieuwe website:
      https://www.zwembadbouwplan.nl/bouwplan/inbouwdelen-en-verlichting

      Deze is vrij te bezoeken en je vindt er nog meer informatie.



      Maurice van den Heuvel is eigenaar van Bouwzelfjezwembad.nl. Founder van dit forum en al 30 jaar leverancier van zwembaden en accessoires.
      Nieuwsgierig? Bekijk mijn mini-cursussen over zwembaden.

      Reageer
    • Sylvester
      9 oktober 2023 om 17:44 #40839

      Ik ben altijd voorstander om de skimmers op de korte kant te houden, liefst boven de plage/deksel van rolluik nis.  Dan kan je de inspuiters aan de andere kant houden. Skimmers inderdaad met smalle opening (hoog water).

      Wat het rolluik betreft, je moet de pomp altijd stil leggen als het rolluik beweegt (automatisch), om te voorkomen dat het rolluik te gekke dingen gaat doen en/of dat je in de skimmers lucht gaat trekken enz…

      4 inspuiters is inderdaad voldoende, twee boven en twee beneden, op de korte kant. Bovenste en onderste gescheiden en afsluitbaar met een kraan in de technische ruimte. Zo kan je zelf beslissen om alleen de bovenste, alleen de onderste of allen samen te gebruiken

      Tip: als je de bodem aanzuiging onderaan in de nis plaatst kan je ook proberen om onderaan in de muur tussen zwembad en nis doorvoeren te maken (tegen de bodem), zo heb je continu een flow over de vloer van de nis naar de bodemaanzuiging. Dit houdt de bodem van de nis iets langer zuiver. Wordt vaak gedaan in kunststof baden.

      Vergeet de stofzuiger aansluiting niet, ook als je van plan bent om een robot te kopen. Dat gaat zeker eens van pas komen.

      Reageer
      • zwembadforum.eu
        9 oktober 2023 om 20:23 #40843

        Het punt is dat bij 2 skimmers en 4 inspuiters je een onnodig hoog toerental moet aanhouden om nog enigszins een flow te bewerkstelligen. Het kán, maar voor dit soort afmetingen een beetje too much.

        Je kan het meer dan prima af met 1 skimmer en, vind ik althans, 2 inspuiters en een goede lage wandaanzuiging.



        Maurice van den Heuvel is eigenaar van Bouwzelfjezwembad.nl. Founder van dit forum en al 30 jaar leverancier van zwembaden en accessoires.
        Nieuwsgierig? Bekijk mijn mini-cursussen over zwembaden.

        Reageer
    • Sylvester
      9 oktober 2023 om 20:37 #40845

      Dat valt heel goed mee hoor. Ik heb ook 4 inspuiters, pomp draait maar op 20% en er is nog meer dan voldoende debiet. Bad is 9 x 4. Je kan kiezen tussen de twee van boven voor echt afstemmen, of de twee van onder voor wat meer stroming op de bodem, of samen.

      Maar goed, 2 is zeker ook goed, 4 hoeft niet. Ik denk dat ze meerder inspuiters voorstellen om het gekende probleem van verticale inspuiting (skimmers en inspuiters op lange kant) op te vangen. Je moet dan meer inspuiters hebben om het totale water in alle hoeken goed op gang te krijgen.

      Reageer
    • J KAAP
      15 oktober 2023 om 13:33 #40872

      Beste Maurice en Sylvester bedankt voor jullie antwoorden, ik heb mijn plan hierop aangepast. Ik ga 1 skimmer en 4 inspuiters toepassen, in de lange weg geplaatst. Skimmer komt aan de kant van het roldek en in het roldek zal ik een rechthoekig gat voorzien voor het water dat richting de skimmer stroomt. Ook ga ik een doovoer maken in de wand tussen het bad en de nis (Sylvester, bedankt voor deze goede tip!) en zal ik 2 afvoeren maken 15cm boven de bodem in de nis voor het roldek.

      Ps. Ik had 5 dagen geleden al gereageerd maar het lijkt er helaas op dat mijn post niet geplaatst is.

      Zodra ik wat verder ben zal ik ook wat foto’s posten. Momenteel ziet het er zo uit:

      M.v.g.

      JKaap

      Reageer
    • J KAAP
      18 oktober 2023 om 22:12 #40846

      Beste Maurice en Sylvester,

      Ontzettend bedankt voor jullie reacties, dit stel ik zeer op prijs!

      Mede hiermee heb ik mijn ontwerp ietwat aangepast tot onderstaand plaatje:


      Een en ander is zo veel eenvoudiger en voelt ook een stuk intuitiever aan. Het rolluik kan nu zonder obstructies openen en sluiten, ik zal een gat in het rolluik voorzien voor de waterafvoer naar de skimmer.

      Mijn idee is nu om de onderste 2 inspuiters een beetje richting de buitenkanten van het zwembad te richten zodat de linker stroom langs de trap lijdt en de rechter stroom iets langs de muur. Zo zouden ze weer “bij elkaar komen” waar ik nu de wanddoorvoer heb gepland tussen het zwembad en de nis (Sylvester, bedankt voor deze goede tip!). Tevens zal ik waarschijnlijk de onderste 2 inspuiters iets smoren om de totale debiet verhouding in orde te krijgen.


      De bovenste 2 inspuiters zal ik relatief recht naar de andere kant van het zwembad richten zodat er een goede flow richting de skimmer ontstaat voor het afvoeren van oppervlaktevervuiling.

      Nog een korte vraag: kun je “teveel” inspuiters plaatsen als je rekening wilt houden met een variabele pompsnelheid? M.a.w. als ik de pomp langer aan laat staan met een lager debiet, gaat dat dan ten koste van de doorstroming? Zijn daar eventueel nog problemen te voorzien of valt dat mee?

      Reageer
      • zwembadforum.eu
        19 oktober 2023 om 16:25 #40922

        Met zwembadfolie (ik lees niet of je dat wel/niet gaat toepassen) kan je vrijwel niet zo’n doorlaat onderin de muur maken. Je zal dan inbouwdelen moeten gaan aanpassen.

        Technisch kan het wel, maar ik zie het nooit worden toegepast eigenlijk. Er zijn ook geen standaardoplossingen voor.



        Maurice van den Heuvel is eigenaar van Bouwzelfjezwembad.nl. Founder van dit forum en al 30 jaar leverancier van zwembaden en accessoires.
        Nieuwsgierig? Bekijk mijn mini-cursussen over zwembaden.

        Reageer
        • J KAAP
          19 oktober 2023 om 17:20 #40924

          Dankjewel voor je reactie. Ik ben 2 standaard doorvoeren aan het omtoveren naar 1 dubbele muurdoovoer. Dit doe ik door 2 standaard doorvoeren door te zagen en ze in het midden met pvc lijm en 6x rvs bout/zelfborgende moer verbindingen weer aan elkaar te lijmen. De naad die dan aan de buitenkant nog zichtbaar is zal ik dichtmaken met kneedlijm voor hardekunststoffen.

          Reageer
        • J KAAP
          19 oktober 2023 om 19:49 #40926

          Reageer
    • Sylvester
      18 oktober 2023 om 22:36 #40917

      Dat ligt er allemaal aan welke pomp je wil plaatsen. Als je een pomp van 24m2 per uur plaatst en laat draaien op 20% van het vermogen, dan heb je nog heel wat debiet. Als je een pomp van 8m3 plaatst en op 20% laat draaien, dan ga je minder debiet door 4 inspuiters hebben, maar nog steeds in totaal het debiet zoals ingesteld.

      Op een bad van 3m breed is het altijd een beetje discussie of je één of twee skimmers moet zetten. Er is geen juiste oplossing. Eventueel één brede skimmer. Je trekt met één skimmer wel sneller lucht, dus zal je altijd de bodemaanzuiging erbij moeten zetten. Skimmer en bodem dus apart te regelen met aparte kraan.

      Ik weet niet welk type bad je gaat zetten. In een PP bad (dat je waarschijnlijk niet gaat zetten) wordt er op die manier een brede doorlaat onderaan in de scheidingswand voorzien. Jouw doorlaat is wat weinig ( 1 rond gat). Maar ik weet niet of je een brede doorlaat kan maken in jouw zwembad. Eventueel een paar ronde gaten?

      Reageer
      • J KAAP
        19 oktober 2023 om 17:23 #40925

        Dankjewel Sylvester. Het wordt inderdaad een “standaard” linerzwembad met geexpandeerde polystyreenblokken. Hmm, ja meerdere doorvoeren is inderdaad te overwegen.. ik ga mijn denkpet maar weer eens opzetten. Dankjewel.

        Reageer
Antwoord aan:

Skimmers, inspuiters. Hoeveel? Waar?

Afbeeldingen plaatsen

Drag & drop, tap, of click

Je informatie: